Jdi na obsah Jdi na menu
 


Václav Lamr

/ 1943 Rodák z Litovle. Vyučen jako zedník, absolvoval uměleckoprůmyslovou školu v Brně na oboru malířské techniky a malba v architektuře / 1961-1964 / Později pracoval jako štukatér v uměleckých řemeslech, divadelní výtvarník, arteterapeut a ošetřovatel na psychiatriii v Želivu  a jako ošetřovatel tělesně postižených v Habrovanech / 1966-1970 /
      Před rokem 1968, v době myšlenkového a společenského uvolnění, vystavoval na samostatných a kolektivních výstavách nastupující generace výtvarníků a pořádal literární večery vlasní poesie v Brně a Praze. Byl zván i do zahraničí, ale tento vývoj přerušila okupace v roce 1968.Od roku 1970, po událostech, které ho orientovaly ke křesťanským hodnotám zanechal na deset let uměleckou dráhu a zabýval se plně illegální misijní a evangelizační činností  skze ,,neregistrovaný,, sbor letničních v Brně. V té době pracoval také mezi Romy na východním Slovensku.Od roku 1979 žije s manželkou Marií v Praze se kterou má dva syny, Kristiána a Davida.Od roku 1980 byl opět veden k obnově umělecké činnosti, kterou používá se záměrem podpoření evangelizační činnosti.
    V roce 1991 založil v Praze českou větev mezinárodního hnutí podnikatelů a pracujících křesťanů známou jako ,,Obchodníci - podnikatelé plného evangelia,, / Full Gospel Men´s Fellowship  Internacional- FGBMFI /, která sdružuje muže všech povolání a také i umělce. Jako součást své misijní činnosti píše články, poezii a aforismy ,tvoří obrazy a grafiky, kterými chce přiblížit závažná a známá biblické thémata s všelidskou platností / Návrat ztraceného syny, Milosrdný Samaritán, Zápas Jákoba s andělem, utrpení Joba atd / Vystavuje  v různých Českých městech i v zahraničí. Tyto výstavy jsou vynikajícím prostředím pro přirozeně vedené evangelizační rozhovory. Na základě své misijní činnosti v romských osadách získal materilál pro illustrace několika knih romských autorů a pro česko-romský překlad Janova evangelia.Je evidován jako výtvarník národních menšin v české republice.Vydává své sbírky aforismů a poezie,a v rámci CAM i biblické studie s grafickými demonstracemi.
     S manželkou založil misijní sdružení Christ art mission, / CAM / které využívá umělecké formy k šíření křesťanských hodnot.a podílí se několik let i v politické sféře skrze  ,,Forum angažovaných křesťanů,,/ FAK/  kde oslovuje lidi veřejné sféry  i skupiny kontraversní. Skrze kreativní formy evangelizace koná plakátovou a bilbordovou misii a evangelizační přednášky a výstavy mezi ezoteriky na jejich festivalech.V posledním roce se zaměřuje na aktualizaci duchovního odkazu české reformace./ Akce kolem Betlémské kaple v Praze, čtení Slova v ulicích, heppeningy, oslovování zahraničních turistů a cizinců v Praze.Hledá nové formy jak oslovit lidi evangeliem.Některé články, reportáže, fotografie panelové misie,, grafické a výtvarné činnosti lze vidět na webu: www.lamr.estranky.cz .


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

sláva pánu václave

(petr, 16. 8. 2009 22:13)

vše jsem četl i něco slyšel na tom mp3 a ještě poslechnu.Já jsem ze střeně u litovle a pomáhám kamarádu v Uničově ve sboru R.O.F.C..Tvá aktivita i informace jsou skvělé.Naše sbory nemají žádnou historickou návaznost na stávající česká hnutí ,snad jen na moravany a to přes ty americké.Proto mě tvé stránky o česku a moravě velmi potěšily. kaminek.p@atlas.cz