Jdi na obsah Jdi na menu
 


VÝROČÍ KŘIŠŤÁLOVÉ NOCI V PRAZE-Minireportáž Václava Lamra v hodinovém sledu.Co se dělo v Pražských ulicích 10.11.2007

12. 11. 2007
VÝROČÍ KŘIŠŤÁLOVÉ NOCI V PRAZE
Co se dělo v Pražských ulicích 10.11.2007
Minireportáž Václava Lamra v hodinovém sledu.
Do Prahy se sjelo přes 400 neonacistů, 1000 levičáckých anarchistů
a 1600 policistů.Přijeli neonacisté i anarchisté ze Slovenska a Německa./ Zvl. ze Saska /

++ 12.00 Píšu tři nápisy na panely pro odpolední protidemonstraci. Na hlavní nádraží přijíždí nápadné skupiny skinhedů a anarchistů.Velká část neonacistů vystupuje na Vysočanském nádraží.Dle změněné taktiky se právě tam soustřeďují aby v malých skupinách postupovali do centra.Podle právničky Mladých  národních demokratů ,která podává žalobu za zadržení neonacistů ve Vysočanech byl pochod na židovské město kamufláží, aby zmátl policii a orgány..Měli se prý dle plánu střetnout s anarchisty na Palacého náměstí, kde je Hyde park.
++13.00 S manželkou a s jedním bratrem vyrážím do Židovského města s panely.V metru trasy B směrem do centra nastupuje na Smíchovském nádraží  skupina skynů .Mluví o tom, že to půjdou natřít anarchistům ,kteří se v té chvíli.shromažďují  na Náměstí republiky.V té době se začínají  shromažďovat i odpůrci pochodu neonacistů na Maislově ulici.Akci odpůrců pochodu organizuje Židovská liberální unie /ŽLU/.Celá oblast židovského města je obklíčena těžkooděnci od policie a dalšími policisty, auty a těžkou technikou se zátarasy a vodní dělo. Kolem oblasti projíždí jezdecká policie.Skinové ve stanici Národní záměrně nevpouštějí nějakou dívku a jeden ji zadkem vyhazuje ze dveří.,,To je Vietnamka,,volali. Svolávají se do Vysočan. Další skupina neonacisů se přibližuje k  Právnické fakultě na náměstí Curierových,kam se původně měli sejít a čekají na posily..Někteří se přesouvají od nádraží v roztroušení v malých skupinách.Tato taktika ,,skupinování,, jim nevyšla, protože se dostavili v malém počtu.Anarchisté byli v početní převaze a narušovali tak strategii neonacistů. Proto si s nimi policie, která byla ve výrazné přesile, mohla snadno poradit.
++13.40 Ve stanici Staroměstská se k turniketu tlačí dav lidí, který jsem tu naposledy viděl při novoročním ohňostroji. Jako tehdy i dnes se schodiště přetížené lidmi zastavuje. Odpůrci pochodu a příznivci Židů se pozdravují a míří k Maislově.Tam je nutno se legitimovat.Vytahuji nápisy. Na jednom mám český prapor skombinovaný s židovskou hvězdou a nápis: ČEŠI A ŽIDÉ - SPOLU LIDÉ. Moje žena nese nápis LOVE a v ,,O,, je Davidova hvězda.Natáčí nás televizní kamery a spousta fotografů chce zachytit ty nápisy.Na Maislově dochází k projevům,výzvám, zpěvu židovských písní.Jsou tu přítomni poslanci z ČSSD / D.Rad, Bublina, H. Orgoníková. Za ODS P. Sobotka a P. Bém.Ti byli později i na Staromáku.Vrchí rabín K.H.Sidon pronáší na památku obětí modlitbu za zemřelé, kaddišem. V ulici Maislově jsou i ,,Blaničtí rytíři,, v brnění, rozdávají židovské nálepkové hvězdy. Jednu má na kabátě i europoslaec V. Železný.Po proslovech pamětníků / A.Hydráková / promluvil i kardinál Vlk
++14,00 Na Náměstí Repbliky se schází anarchisté s transparenty:,,NÁCKOVÉ NEPROJDOU.Přibližují se k nim neonacisté v malých skupinách, a čekají na příležitost ke střetnutí..
++14.10 Na  Vysočanech  pochoduje  přes 100 neonacistů směrem k Florenci.Policie je zadržuje,a nedovolí jim postupovat k centru. Sedum z nich zatkla.Tato skupina je vypsána ze hry.
++14.50 Končí shromáždění odpůrců na Maislově a lidé jsou pozváni na pietní setkání vzpomínky na křišťálovou noc na Staromák. V téže chvíli dochází k potyčkám a bojůvkám na Náměstí Republiky mezi anarchisty , neonacisty a skiny.Zasahují těžkooděnci. Tři lidé skončili v policejní vazbě.Celý den prolétávají nad městem helikoptéty a monitorují pohyby skupin.
++14.55 Při přesunu z Maislovy na Staromák neseme  s manželkou nápisy a zastavuje nás dvojice reportérů z Radio žurnál.Žádají nás, abychom odpověděli na jejich otázky.Mohl jsem jim bezprostředně říci svůj názor na situaci. Ptali se, jestli se nebojíme neonacistů. Řekl jsem že se naopak bojí ti oklamaní duchem nenávisti.Je nutno ty mladé lidi osvobodit z myšlenkové rakoviny, aby neměli zničené mládí.Bůh má pro ně lepší plán.Později jsem si uvědomil,že jeden z reportérů mluvil nějakým cizím přízvukem.Mohli to být vyslanci z druhé strany. Tím lépe.
++ 15.00 Na Staroměstském náměstí zahajuje M. Kalus z ICEJ pietní shromáždění na uctění obětí křišťálové noci / 1938/  na podiu naproti soše Husa.Je tu početný dav, asi 2000 lidí.Vidím přátele Izraele z celé republiky..Je tu boží duch solidarity.V sekci pro mlůvčí stojí opět poslanci z řad ČSSD,Za ODS se dostavili Přemysl Sobotka a primátor Pavel Bém.Také Svatopluk Karásek, který později zazpíval a promluvil. Pan  president Václav Klaus  se dopisem omluvil, protože musel na pohřeb pardubického hejtmana.Chtěl také přijít.Je tu také presidentský kandidát Jan Švejnar a místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. Po bloku pamětníků a hudby promuvil  předseda senáru Přemysl Sobotka a šéf poslanecké sněmovny Miroslav Vlček.Záverčný projev měl i P. Bém.
++15.10 Shromáždění zahajují tři trubači na šofary.Netuší, že tímto bojovným signálem zahájili strategicky důležitý zásásah policie. V tu chvíli totiž zadržují pochod skupiny neonacistů u stanice Florenc V téže chvíli začíná být horko také blízko židovského města .Do Pařížské a do Břehové se přesouvají ve velkém počtu anarchisté od Náměstí Republiky, Na Břehové měli původně nahlášený sraz neonacisté.Aktéři si vyměnili pozice.Kvůli zásahu policie na Florenci ovšem nemohla početná skupina neonacistů dorazit..Nastávají potyčky mezi anarchisty a menšinovou skupinou neonacistů.V té době mezi prvními řečníky shromáždění na Staromáku promlouvají podle režie setkání nejprve pamětníci a potom politici. Sugestivní poselství pronesl pamětník koncentráku, spisovatel Arnošt Lustig.Vzkazuje těm mladým následovníkům nacistů: ,,Proč chcete zabíjet podruhé a potřetí..,,
++ 15,20 Ve chvíli, kdy promlouvá jeden bývalý vězeń z Buchenvaldu, oblečený poprvé od války do vězeńského oděvu na protest proti obnovené vlně neonacismu,  začíná střet  nedaleko. Na rohu Pařížské a ulice 17 listopadu je asi 30 holých lebek v akci a proti nim na 300 odpůrců pochodu. Mezi nimi jsou lidé v černých  hábitech a s přišitými židovskými. hvězdami. Dochází zatím k slovním potyčkám a provolávání hesel.Mladí aktivisté Židovské liberální unie monitorují situaci, aby v případě potřeby přivolali ze Staroměstského náměstí posily. Není to třeba.Anarchisté a skinové se sami neutralizují a policie jen asistuje, aby je oddělila.
++15.50. Na Staroměstlém náměstí vrcholí pietní shomáždění a mluví zástupci různých prožidovských organizací. V té chvíli dochází k nejvěršímu policejnímu zásahu proti neonacistům v oblasti Vysočan, kde policie obklíčila asi 200 neonacistů.. Jsou zatýkáni a předváděni na policejní oddělení. Tato skupina byla dost nebezpečná, policie jim zabavuje podomácku vyrobené výbušniny, plynové pistole, nože boxery, teleskopické  obušky a jiné zbraně.
++16.00 U Husa končí  pásmo promluv zástupců prožidovsky orientovaných organizací. Bratr Sedláček z ICEJ troubením na šofar zahajuje hudební blok.Jakoby tušil, že tímto bojovým troubením vyvrcholila i aktivita duchovních sil agrese. V té chvíli nad námi krouží častěji helikoptéra a dává tušit, že se nedaleko odehrává další větší střetnutí dne u Právnické fakulty.Modlitby křestanů a Židů zasahují do dění ve městě.Podle biblického scénáře se nepřátelé pustili jeden do druhého.Rozvášnění anarchisté, mezi nimi i německy mluvící, útočí na neonacisty a holé lebky láhvemi.na Náměstí Curierových u Právnické fakulty U schodů fakulty leží ,holohlavý muž s krvavou tváří.Je odvážen sanitkou na Bulovku.Anarchisté ve své drzosti pronikají za obrněný vůz a sprejem škrtají nápis policie a píšou nápis:,,ANTIFA,, a Áčka v kruhu.Jeden ze skynhedů vytáhl plynovou pistoli a vystřelil na dav.Okamžitě jej obklopili anarchisté a do krve ho ztloukli. Policisté je však  oddělují od sebe. Neonacisté jsou překvapeni početní přesilou anarchistů a musí vycouvat z pole.Pro policii se stávají anarchisté největším problémem dneška.Oproti disciplinovaným skynhedům jsou nevypočitatelní v taktice i v reakcích.
++16.20.- 16.40 V té chvíli,kdy vrcholí shromáždění na Staroměstském náměstí je na Pařížské horko. Anarchisté s černočervenámi prapory se tlačí na hráz těžkooděnců a snaží se prorazit policejní zátarasy. Zdá se, že jsou to oni, kdo dnes chtějí také násilně pochodovat k Staronové Synagoze.Policie je zatlačuje nazpět.Odpůrci pochodu volají na Anarchisty:,, Nemáte sem chodit..nemáte sem chodit..,,Aktivita a početnost anarchistů překvapuje policii i odpůrce pochodu.
++ 16.40 Ve chvíli, kdy na závěr promluvil primátor Pavel Bém/ ODS / a setkání končí hymnou, dochází k zvratu na  Pařížské pod hotelem Interkontinental. Policistům se podařilo oddělit od početně většího davu anarchistů skupinu zdecimovaných neonacistů a otevřeli jim možnost uprchnout po mostě směrem k Letné.Tím ukončili blízko židovského města definitivně největší napětí.
++17.00 Končí šábes a na Maislove začíná druhé setkání Židů a solidárních občanů.Anarchisté se přesouvají směrem k Jungmanově.Dochází stále k menším potyčkám mezi anarchisty a neonacisty v oblasti.starého města. Ty potyčky policie již snadno uhašuje.Anarchisté se přesouvají směrem k Můstku a k Jungmanovu náměstí.Je jich necelá tisícovka.
++18.00 Anarchisté se soustřeďují v oblasti začátku Jungmanovy. Dochází opět k potyčkám se skyny.Dokonce napadli jeden policejní vůz, který odvážel skynheda a napadli jeho i posádku. Jiný neofašista se chrání útěkem k policajtům. Dochází k absurdním scénám, kdy policisté musí chránit neonacisty před zuřivámi levičáky.
++18.30 Poblíž Lazerské ulice napadlo asi 40 anarchistů dlažebními kostkami kordon policistů.Ti je zatlačují na prostranství za sochou Jungmana.Byl zde zraněn jeden policista.
++18.40 V Jungmanově ulici za sochou staví policie  anarchisty - vrhače kamenů ke zdi a prohledává. Několik z nich je zadrženo a odvezeno. Aby unikli policii,  probíhají  anarchisté obchodní dům Tesko a pohybují se směrem ke Karlovu náměstí.Odtud k Palackému náměstí, tedy k Hyde-parku,kde se měli dle kamuflovaného scénáře právní zástupkyně MND střetnout s neonacisty.Agresivitu anarchistů uhašuje především nepřítomnost neonacistů. Proto se rozptyljí směrem k nádražím.
++19.00- 20.00 Procházím dnešní  modlitební trasu od stanice Malostranská po pobřeží ke stanici Vltavská. Po pobřeží stále projíždějí houkající vozy policie.Jedou neutralizovat zbytky anarchistů směrem k Palačáku. Od Vltavské jdu ke stanici Florenc, kde před čtyřmi hodinami došlo k střetnutí policie s neonacisty. V odpadkovém koši nalézám malý ruční transparent s nápisem nad českým lvem s národními barvami: Je tam napsáno: Nic než národ.To tu při útěku odhodil jeden neonacista, aby se zbavil usvědčujícího předmětu.Vyjadřuje to jejich fiasko.Pod aktuálním nápisem prosvítá  tvář za mřížemi a nápis: Nemáme právní stát. Vracím se k Židovskému městu a obcházím tu oblast, kterou střeží policie.Jsou tu nahusto. Od policajta se dozvídám průběh akcí.Řekl mi, že tu budou vartovat do rána a že největší problém měli s anarchisty.Kolem projíždí jízdní police. Má to již cvičný charakter..Na Pařížské stojí dva obrněné vozy a anarchistický nápis je již  smazán.Tady dnes končím modlitební obcházení. Jdu do jedné kavárny na čaj,a sleduji, jak se policisté po skupinkách ohřívají. Dostávají příděly jídla. V těchto hodinách je situace zvládnuta a 396 lidí je zadrženo v prostorech policie.
++20.15 Stojím na Můstku a hledím,jestli se něco neděje u Václava. V tu chvíli s houkáním projíždí od Národní kolona aut s policisty a těžkooděnci směrem k Muzeu.Jedou po ukončení akce  na Jungmance a na Karlově náměstí. Přesouvají se k hlavnímu nádraží, kde se poražení aktéři neonacistického Waterlo budou rozjíždět do svých domovů.
++21.00 Do Prahy přijíždí vlak od hranic,ve kterém opožděně přijíždí německá skupina neonacistů. Jsou zklamáni a rozmrzelí, že je pohraniční policie zadržovala a že se v ulicích už nic neděje. Akce demonstrantů skončily již definitivně před dvěma hodinami Kolem 22 hod je ukončeno vyřizování na policejních stanicích se zajištěnými. Situace byla plně zpacifikována.Obavy, že nepokoje potrvají přes noc se nepotvrdily.Zadržení dostávají dokonce čaj a klobásy.V nočních hodinách jsou propuštěni a  odjíždějí z Prahy pozdními vlaky a specielním autobusem do Německa. Napsal jsem si jednu myšlenku: Nenávist se chová jako kámen, který vyhodíš kolmo vzhůru.Padne na tvou vlastní hlavu.

V Praze bylo zadrženo 369 lidí, u toho 96 cizinců, nejvíce ze Slovenska a z Německa Dle poslední zprávy se do akce zapojilo 1615 policistů. Podle odborníků se podařilo zabránit střetu největších skupin neonacistů s anarchisty.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář