Jdi na obsah Jdi na menu
 


jiřičky a vrabci

jiřičky a vrabci

Říkáme jim vlaštovky, ale je nutnéje rozlišit na vlaštovky (Hirudo rustice ) , které staví otevřenější hnízda a mají ostřeji vykrojený ocas a jiřičky,( Delichon urbice )  které stavějí hnízda kulatá, slepené z bláta a uzavřená s úzkým otvorem nahoře. Mají méně vykrojený ocásek. Obojí ptáci přilétají k nám od dubna a zůstávají do září.Přezimují na územích Afriky od Maroka po Sudan. 
--------------------
Odletem vlaštovek a jiřiček končí ten nejlepší čas roku a na jaře začíná. Proto jejich jarní švitoření je tak nádherné. Někde ve vedlejším statku konají vždy slavnost vlaštovek.

    Pod římsou jednoho jihočeského statku číslo 14 je přesně čtrnáct opuštěných hnízd jiřiček.Ale odlétli s nimi také vrabci, kteří je tu otravovali, znepokojovali, všelijak narušovali jejich hnízda. Vrabci se na zimu stáhnou do přilehlých sadů a do stromoví u lesa. Jen ,,cancoury,, slámy a senných lodyh visí z jejich okupovaných hnízd jiřiček. Také rozklovají úzké otvory jiřičkám aby je už nemohly použít. Vrabci jsou velmi líní a ke stavbě svých hnízd totiž využívají opuštěných hnízd jiřiček, jen je naplní nějakým peřím, slámou a rozklovají úzký otvor doširoka. Když vlaštovky a jiřičky odletí přes Balkán a stát Izraele do Afriky, nemají vrabci nikomu oponovat a tedy zmizí ze dvora statku.Jejich reprodukční období je také u konce a zmizí. Vrabci zůstávají na našem území.

   Na jaře se obyvatelé statků těší na první přílet vlaštovek a jiřiček. A hle již se první z nich vrhají do loňských hnízd, ale je jich rok od roku méně. Předloni tu hnízdilo osum jiřiček, loni již pět a letos jen dvě hnízda.Ty osamělé hnízda systematicky obsazují vrabčáci.  A náhle se dvorem vedle cvrlikání jiřiček objeví i křik vrabců aby opět oponovali prořídlým jiřičkám, klovali jim hnízda, a do krásných bochníčků jejich hliněných hnízd opět vnášejí odkudsi chuchvalce slámy a sena. Křičí na jiřičky z rýny: To není váš rajon, vy jste jen přistěhovalci odkudsi z Afriky, my jsme zde byli dřív než vy, je to naše historické území...

   Jiřičky pilně konají svou práci létavic a krmí svá mláďátka až do večera. Nenechají se vrabci odradit, znechutit. Ví, že to jsou jejich hnízda už od pradávna, kdy tu vrabců nebylo, protože polnosti a krajina jim poskytovala přemnoho zrní daleko od statku. A vrabci jsou opozičníci jiřiček, nesnesou jejich krásná hnízda, nádherný plavý let, krásný zpěv a tu dálku, kterou absolvují rok za rokem přes Balkán a Izrael do Afriky. Strojí jim další lest, aby je odtud vypudili, protože jim závidí. Křičí: To jsou naše hnízda, ne vaše. Zmizte oddtud....
            Také Palestina je od slova lest ? Nikoliv. Řecké slovo ,,palé,, znamená boj a tak Řekové nazvali za Alexandra toto území ,, Palestina,, tedy území bojovníků. Protože věděli, že národ Izrael má jméno, které znamená ,,boží bojovníci.,, Dnešní Palestici tu ještě dlouho nebyli.
Jiřičky a vrabci. Za co bojují vrabci i dnes? Jiřičky a vlaštovky se nedají přemoci a na podzim se vrátí do Afriky přes IZRAEL.A opět se vrátí, podle božího řádu a smlouvy.
                                                    Václav Lamr     9.5.2012
 

 

Náhledy fotografií ze složky Obrazy Václava Lamra

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář