Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pronásledování křesťanů je měřítkem svobody v zemích dnešního světa

5. 3. 2008

Pronásledování křesťanů je měřítkem svobody v zemích dnešního světa

Před časem se v deníku EXPRES objevil článek # s mapou zemí, v nichž je stále ještě svoboda. Mezi tak zvané svobodné země tu # byla zařazena i Indie a Indonésie. Právě v těchto zemích dochází k # pronásledování křesťanů a dalších nestátních náboženství. Mezi základní lidská # práva patří právo na život, svobodu a vlastnictví. V současné době roste počet # zemí, kde tato základní práva člověka jsou potlačována. Přestože i v islámských # zemích roste touha obyvatel po demokratických změnách, pozorujeme postupný ústup # vlivu demokratických a svobodných zemí ve světě. Pro nás křesťany je měřítkem # svobody postavení křesťanů v konkrétních zemích.
Proto považujeme # návštěvu zástupců naší nejsilnější opoziční strany ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem # v Sýrii na konci února za jasný signál ohrožení naší svobody a státní # bezpečnosti. Právě Sýrie je zemí, která podporuje terorismus na Blízkém Východě, # ohrožuje stát Izrael a potlačuje základní lidská práva svých vlastních obyvatel. # V Sýrii jsou členové opozice zabíjeni a v zemi je 4 000 politických vězňů. Sýrie # se prostřednictvím Hizballáhu aktivně vměšuje v Libanonu a v Izraeli.

Podrobnější informace o postavení křesťanů v Sýrii lze najít pod seznamem zemí # nesvobody, který je součástí shora zmíněné mapy zemí.


1. # ZEMĚ S NEDEMOKRATICKÝMI REŽIMY

Státy, kde vládní politika brání # křesťanům opatřovat si Bible a křesťanskou literaturu. Patří sem i země, kde # tamní vlády vydávají protikřesťanské zákony nebo záměrně vytvářejí takové # podmínky, které vedou k pronásledování, věznění či zabíjení křesťanů nebo # k potlačování jejich občanských práv pro jejich náboženské vyznání. V těchto # zemích se potlačují základní práva svobody svědomí, vyznání a shromažďování. # Seznam pochopitelně není zcela přesný a neodráží situace na dimenzi kmenů a malých národů.

Jsou to tyto země:

Kuba, Bělorusko, turecká část # Kypru.
AFRIKA: Mauretánie, Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye, pásmo Gazy, # Egypt, Súdán, Eritrea, Somálsko.
ASIE: Sýrie, Irák, Írán, Saúdská Arábie, # Jemen, Omán, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Ázerbajdžán, Uzbekistán, # Turkmenistán, Tadžikistán, Afghánistán, Pákistán, Čína, Laos, Vietnam, # Bangladéš, Bhútán, Malajsie, Brunej, Severní Korea.


2. # NEPŘÁTELSKÁ ÚZEMÍ

Jsou to rozsáhlá území, kde se vlády sice snaží # křesťany chránit, avšak křesťané se i přesto pro své vyznání stávají oběťmi # násilí.

AMERIKA: Chiapas,/ Nejjižnější stát Mexika/ , Kolumbie.
AFRIKA: Nigérie # - severní část, Etiopie, některé části Súdánu.
ASIE: Turecko, Libanon, # pásmo Gazy, západní břeh Jordánu, Jordánsko, Kirgizstán, Indie, Srí Lanka, # Tibet, Barma, Indonésie, Mindanao - jižní část Filipín. Někteří pozorovatelé přiřazují do této skupiny Severní Koreu spíše než do první. Obdoba je u severní části Sudánu. Situace se mění někdy přes noc.

Klademe si # například otázku kolem způsobilosti Turecka pro vstup do EU. Křesťané tam jsou # nejen omezováni v oblasti práv, ale dokonce jsou ohrožováni na # životech. Turecko dosud neuznalo genocidu Arménců a v současné době sledujeme # agresivní militantní zásahy vůči Kurdům.

Druhá otázka je, jak se # vyrovnal světový Olympijský výbor, který organizuje letošní Olympijské hry se # skutečností, že v Číně jsou pronásledovány tisíce křesťanů, křesťané jsou # vězněni i mučeni. Totéž platí pro příslušníky jiných náboženství v této zemi. O situaci c Indii, Syrii a Barmě si zaslouží vlastní studie z nejčerstvějších zpráv.

Podrobnější zprávy o těchto zemích i mapu s popisy jmenovaných zemí můžete # získat na e-mailoví adrese:
ppc-sf@cmail.cz / - zde je možno objednat mapu světa s podrobnějším popisem jmenovaných zemí. Pokud máte zájem, mohu učinit výpis na požádání. Další zprávy o zemích, kde probíhá proásledování křesťanů i jiných skupin na těchto webových stránkách:
www.mucednici.prayer.cz 
www.persecution.com
www.persecution.net
 Zde naleznete aktuální zprávy.Křesťané jsou vyzváni k modlitbm za tyto země, a za finanční a jinou pomoc, kterou poskytují tyto organizace. Jako občané ČR bychom měli využít legálního občanského tlaku na naše zastupitele a popořit organizace, které mají projekty a aktivity v těch zemích. Žádejme svobodu lidem světa . Osobně podporuji vedle ,,Hlasu mučedníků,, organizaci s českým zastoupením která se jmenuje ,,Nadace Mezinárodní Potřeby - Zde lze podporovat adopci na dálku a studium mladých lidí v Nepálu, Filipinách, v Sri Lance a v africké Ugandě. Spojení: www.incz.info - e-m:incz@incz.info tel 483394202, 732 373573 -ředitel. Dálková adopce tel: 603531138 Žádám pracovníky masmedií, aby zveřejnili a zviditelnili výše jmenované organizace. Tyto organizace, které mají pracovníky v terénu,mohou poskytnout aktuální informace ze zemí. Příště představíme další misijní a sociální projekty církvé v ČR.

Podrobné zprávy ze světa nesvobodných zemí vydává o. s. # Pomoc pronásledované církvi - Hlas mučedníků, poštovní přihrádka 21,
377 # 01 Jindřichův Hradec. -ppc-sf@prayer.cz Starší čísla je možno nalézt na internetové adrese: # mucednici.prayer.cz

Václav Lamr www.lamr.estranky.cz

 

Náhledy fotografií ze složky Transparenty

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář